در انجمن چتر نیلی طی این سال­ها شاهد رشد اشتغال برای زنان سرپرست خانواده بوده ایم. بی تردید فراهم شدن شرایط مناسب اشتغال برای بانوان، باعث بهبود وضعیت زندگی آن­ها می­شود و ماحصل آن عزت نفس و کرامت برای آن­هاست.

تلاش­های مستمر انجمن برای افزایش مهارت­های شغلی و توانمندسازی در حوزه هنری راه گشای کار برای برخی بانوان شده و امید است رفته رفته اقدامات و طرح­های انجمن در خصوص بسترسازی برای توسعه مشاغل خانگی باعث مشغول به فعالیت شدن زنان سرپرست خانوار دیگری که جویای کار هستند شود.

از جمله خدمات ارائه شده در بخش اشتغال انجمن می­توان به فراهم کردن تجهیزات برای کار­های تولیدی (چرخ­های خیاطی و تنور­های پخت نان)، تهیه برخی مواد اولیه برای تولید محصولات، مشاوره، آموزش و حرفه آموزی، پیگیری و مدیریت بازاریابی، فروش و پشتیبانی از محصولات تولید شده بانوان اشاره کرد. هدف از آموزش در انجمن، ایجاد فرصت­های آموزشی و درنتیجه اشتغال کارآمد، مفید و اقتصادی است.

انجمن علاوه بر کمک به  راه اندازی بخش پخت نان توسط بانوان در مرکز ملک شهر، نقش مؤثر و بسزایی در توسعه مهارت­های فردی و حمایت از فروش و صادرات محصولاتی نظیر ظرف­های مینا کاری (حاصل هنر دست بانوان خورزوق)، کیف­های جاجیم، عروسک­های روسی، سبد­های تریکو بافی شده، سرکلیدی­های نمدی، فرشینه، کیف­های مکرومه، عروسک­های بافتنی و … داشته است.  البته برای موفقیت بیشتر کسب و کار­های نو پا و کوچک زنان سرپرست خانواده از همه عزیزان تقاضا می­شود با خرید محصولات تولید شده و هنر دست بانوان از آن­ها حمایت فرمایند.

انجمن برنامه هدفمندی برای توانمندسازی بانوان و نوجوانان حصه در دست اجرا دارد. از جمله دادن فراخوان جهت آموزش فنی برای پسران نوجوان. انجمن قصد دارد با ایجاد تمایل به درآمدزایی برای نوجوانان حصه و برگزاری دوره­های استعدادیابی با همکاری تیم روانشناسی، شرایط را برای شرکت و حضور گروه هدف (نوجوانان 18-13 سال) در دوره­های کارآموزی و در نهایت مشغول به کار شدن محیا کند. خودکفایی این عزیزان می­تواند باعث ایجاد درآمد و انگیزه برای آن­ها شود. کمک به تغییر نگرش و باور استعداد­ها می­تواند در ایجاد اشتغال افراد در مناطق محروم مثل حصه اثرگذار باشد. انجمن که در این راستا قدم برمی­دارد در صورتی که مورد حمایت قرار گیرد، برای رفع فقر و محرومیت گام­های موثری بر خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید